Úspechy vďaka Vašej podpore v 2017 - Ostrožlíkovci - Adoptuj úľ
Úspechy vďaka Vašej podpore v 2017 – Ostrožlíkovci

“Naša spolupráca s Adoptuj úľ začala v septembri 2016. Presne v ktorý deň to bolo veru neviem. Ale pamätám si presne ako to prebehlo. Večer som sedel pred domom na včelárskej farme v obci Kopeč s telefónom pri uchu a telefonoval som s Lenkou. Takto to prebiehalo každý večer. Tento sa zrazu končil inak, keď mi Lenka zrazu hovorí, aby som šiel na internet kde našla zaujímavý rozbiehajúci sa projekt. Hneď ako to bolo možné som si ho preštudoval. Mňa to veľmi nadchlo.

Približne dva dni som nad tým stále premýšľal. Bolo to niečo nové neokukané. Po dvoch dňoch a ďalšom telefonáte s Lenkou sme sa zhodli, že Adama oslovím a s malou dušičkou som čakal na odpoveď. Adam nás potešil. Pár dní sme si písali a keď som zistil, že by sme boli spolupracovníci nevedel som tomu uveriť. Dohodli sme sa, že napíšem úvodník pre budúcich adopcov. Bolo to dosť zaujímavé, pretože vznikal pri zakrmovaní včiel. Končila sa sezóna na farme a popri tom vznikala nová spolupráca do budúcna.

budúcnosť

Cestou domov z Čiech mi v hlave prebiehalo strašne veľa myšlienok. Čo bude ďalej? Ako dopadne spolupráca s Adamom. Jasné bolo jedno a to, že chceme ostať aj naďalej v spojení s včielkami. Adam zavesil na stránku adoptujúľ fotky a krátky popis našich životov. Nastala doba čakania. Netrvalo dlho a Adam nás postupne zahŕňal správami o tom, že ľudia sa o jeho nápad stále viac zaujímajú. Prichádzali žiadosti o adopciu. Každá správa so žiadosťou o adopciu bola veľmi motivujúca.

Ani nevieme ako a museli sme Adamovi povedať dosť. Počet adopcí sa zastavil na čísle 21 ☺ To sa udialo niekedy v decembri či januári.

ahojte

Koniec včelárskeho roka je počas augusta. Včelári si zazimujú svoje včelstvá. Pripravia si ich na zimu. Nastáva čas príprav na nový rok. Dá sa povedať, že každý včelár sa zavrie do dielne alebo sedí v kresle a snaží sa vzdelávať. My sme išli presne podľa tohto vzoru. Adopcie pribúdali. Nový cirkulár dlho nečakal na to aby sa zabehol. Dostával zabrať dosť často. Postupne pribúdali nadstavky, dná a strechy pre nové včelie domčeky.

S Lenkou sme nechceli aby boli nové úle všedné, nudné jednofarebné. Vždy keď vznikol nový nadstavok dostal svoj nový špeciálny obrázok s menovkou svojho adopcu.

Do povedomia sa tiež dostal projekt Medové raňajky

Tento málo poznaný projekt prebieha v spolupráci s včelármi, ktorý na základných školách či škôlkach prezentujú život včiel a všetko okolo nich. Po krátkej komunikácií s pani riaditeľkou v našej Základnej škole sa nám podarilo zladiť termín a podarila sa skvelá vec. Deti boli skvelé dodali nám veľa energie. Odporúčam to všetkým kolegom z adoptuj úľ ☺ Akcia sa koná v priebehu novembra, mal by to byť tretí piatok v mesiaci.

Adoptuj úľ Peter Ostrožlík

Deti nás inšpirovali i k iným nápadom

Rozhodli sme sa pokračovať v spolupráci s červeným krížom v našej dedinke. Rozbehla sa pekná tradícia kedy obdarujeme každého prvodarcu s medíkom na pamiatku a motiváciu pomáhať aj naďalej. Zoznam aktivít stále nekončí ☺ Ako správny včelári sa samozrejme počas zimy vzdelávame. A tak sme druhým rokom nastúpili do včelárskeho krúžku. Perfektná partia mladých aj starších včelárov. Krásne spomienky. Aby toho nebolo dosť tak nás oboch vyslali s kolegami včelármi na kurz liečenia včiel aerosólom. To skončilo tak, že sme počas vianočných sviatkov pomáhali liečiť včielky včelárom v celom našom okolí. Lenka mala radosť keď som ešte aj na Štedrý deň prišiel domov tesne pred večerou ☺.

V januári sa nám podarilo vybaviť nový priestor pre včelnicu. Naša záhrada nebola dostatočná pre predpokladaný počet včelstiev.

Susedia neboli nadšený už keď tam boli štyri rodinky a to ešte nevedeli o našich plánoch ☺ Našťastie sa podarilo nájsť nový priestor celkom blízko nášho domčeka. Je to krásny areál, kde nám okolo včielok pobehujú srnky, bažanti, zajace či líšky. Po skosení plochy a odvlečení zelene vznikol pekný priestor pre novú včelnicu.

včelnica

Blížila sa jar

Priestor pre včielky bol pripravený. Postupne v dielni rástli komíny z nadstavkov. Farba na úľoch zaschla. V krúžku sme sa tešili na praktickú časť v teréne. Včielky začali vykúkať z úľov. A tu zrazu v apríli nová výzva. V našej základnej organizácií nebol dostatok asistentov pre úradných veterinárnych lekárov. Čo si myslíte, že sa stalo? Je to jasné že? S dvoma kolegami som teda sadol do auta smer Liptovský Hrádok. Opäť skvelá skúsenosť. Táto skúsenosť včelára ešte viac namočí do problematiky. Ale neľutujem ani sekundu ☺ Tak je zo mňa už aj asistent úradného veterinárneho lekára.

Po príchode domov už včielky lietali a hľadali nové zdroje potravy. Pre nás začala tá pravá práca. To čomu sme sa upísali bolo treba začať napĺňať. Veľmi nás zaskočili jarné mrazy. Keď meteorológovia predpovedali nekonečné mrazy a sneh keď kvitla repka nebolo nám všetko jedno. Miesto toho, aby sme rodinky mohli začať rozmnožovať pre adopcov tak dostávali pomoc od nás. Príroda aj včielky to našťastie zvládli. Včelári v okolí začali počítať prvé vytočené kilogramy. My sme miesto toho vyprodukovaný med vkladali do nových rodín, aby nové rodinky mali čím kŕmiť plod. Pri tvorbe nových rodín nám pomáhal otec či kamaráti včelári z včelárskeho krúžku. Bez nich by sme to nezvládli. ĎAKUJEME !

Adoptuj úľ

Postupne sa včelnica rozrástla. Všetky rodinky boli naplnené mladými rodinkami s novými mladými kráľovnami. Odpadol nám veľký kameň zo srdca. A do toho sa začali ozývať známy, ktorí sledujú našu prácu. Včielky si prišli pozrieť aj deti z našej Základnej školy. Pred touto návštevou vládla nervozita. Deti na našej včelnici ešte neboli. Bola to výzva, ale všetko dopadlo na jednotku. Deti poslúchali a boli veľmi zvedavé. Dokonca v jednom včelstve našli kráľovnú skôr než ja ☺ Napadlo ma, že počas medových raňajok poriadne vnímali prednášku. A ako nečakaný bonus sme od nich dostali nakreslené plagáty so včelárskou tématikou. Tiež nás veľmi potešili návštevy adopcov. Dúfame, že sa uvidíme aj v budúcnosti. Veríme, že včielky budú v okolí Trávnice lietať aj naďalej.

Cez leto včielky silneli čo nás tešilo. Nastal čas ukončiť naše vzdelanie formou skúšok v Banskej Bystrici. A tak sme šli. Úspešne sa nám podarilo ukončiť včelársky krúžok záverečnými skúškami. Tak sa stalo, že sú z nás oboch včelári už aj na papieri ☺ V lete sa podarila ešte jedna vec, na ktorú sme tiež hrdý. Včielky sa postarali o kvalitný medík. Jedna vzorka cestovala do Dolného Kubína na laboratórne vyšetrenie. Pred dvoma týždňami nám bolo oznámené, že bola vyhodnotená kladne a získali sme certifikát. Môžeme sa teda hrdiť známkou Slovenský med ☺. Počas leta nás ešte vo väčšom podporila firma Euralis adopciou 17 úľov, takže o robotu sme mali vystarané na najbližšie mesiace.

zdravíme adopcov

Včelnica kde sú dnes umiestnené včielky adopcov nie sú na našom pozemku. Preto sme začali hladať nové možnosti. Podarilo sa nám získať krásny kus zeme za dedinou, kde plánujeme v budúcnosti umiestniť včelstvá našich adopcov, včelársky chodník kde by nemal chýbať apidomček. V okolí včielok by bola vždy kvitnúca záhrada, taký malý včelí raj ☺. Ale to je už reč o budúcom roku.

Popri tomto všetkom sa snažíme rozbehnúť ďalšie dva projekty. Tie nám zabrali v posledných troch mesiacoch veľa času. Jedným je obchodík so včelárskymi pomôckami a všetkým čo sa včielok týka. A mňa čaká rozbeh prevádzky na spracovanie včelieho vosku. Kde sa chcem venovať spracovaniu včelieho vosku, výrobe medzistienok bez pridávania chémie.

Adoptuj úľ, Peter Ostrožlík

Veľké plány a sny ešte väčšie. Toto sme mali i v našom popise keď sme začali s Adamom a Adoptuj úľ. Stále sa toho držíme. Ďakujeme všetkým za podporu a tešíme sa stretnutia na včelnici pri včielkach.

Včielkam zdar Lenka a Peťo ☺ (viac k našej práci nájdete tu: FB link Peter Ostrožlík)”

Napíšte mi

+421 944 420 009
Bratislava - mestská časť Rača, 831 06 Karpatské námestie 10A
adam@adoptujul.sk

Zapojte sa do diskusie