Úspechy vďaka Vašej podpore v 2017 - MIMI Farma - Adoptuj úľ
Úspechy vďaka Vašej podpore v 2017 – MIMI Farma

Náš rok 2017 bol veľmi rozmanitý. Náročný, plný radostí aj starostí, príjemných stretnutí a nových známostí, úspechov a výziev. Skúsime to opísať v skratke, aby ste nezaspali 🙂 Začiatok roka bol zložitý. Od minulých Vianoc uzavretý most cez Ružín nás tak trochu odrezal od sveta. Prakticky zo dňa na deň sme mali do najbližšieho mesta Košice 110 km namiesto pôvodných 30 km. Museli sme sa rýchlo prispôsobiť tejto nemilej situácii . Množstvo zákazníkovi sa k nám nevedelo dostať, preto sme vyrazili my za nimi.

Prispôsobili sme ponuku hlavne pre škôlky, školy a centrá voľného času.
Novinkou bola akcia po školách “Privítanie jari” zo živými zvieratkami aj včielkami, hlavne pre najmenšie deti. Veľmi ich potešilo, že si môžu pohladkať a nakŕmiť malé zajačiky, kuriatka a kačičky. Ešte nikdy nevideli včielky v úli z takej bezprostrednej blízkosti ako v našom pozorovacom úliku. Hlavne pre decká z mesta je to neopísateľná radosť, keď zvieratká z knižiek zrazu ožijú .
Spolu sme absolvovali 37 prednášok o včielkach, mede a iných produktoch, spojené s tvorivou dielňou.
Veľký úspech mala naša farma a včielky aj na niekoľkých Top podujatiach Terra Incognita Košického kraja (Pankuškove fašiangy, Rušňoparáda, Krásnohorské hradné hry, Margecianske fajnoty) s 10 000 – 20 000 návštevnosťou. Prehĺbili sme tiež spoluprácu s Košickou historickou detskou železnicou. Počas júna organizovali školské výlety, kde sa detičky opäť potešili včielkam, zaujímavostiam z ich života a vyrábali si sviečky z včelieho vosku. Okrem toho takmer každý víkend jarmoky, remeselné trhy, veľkonočné tvorivé dielne a pod. Nezabudli sme samozrejme ani na svoje vzdelávanie. Michal úspešne absolvoval kurz “Asistent úradného veterinárneho lekára” a môže vykonávať jarné prehliadky včelstiev. Bol to náročný ale veľmi zábavný polrok. Adoptuj úľ - MIMI farma
No ani keď deťom začali prázdniny, my sme sa nezastavili a začalo vytáčane medu. Sezóna u nás v lese bola síce dosť slabá, avšak dalo to práce postarať sa o všetky vaše adoptované uliky. Sme ale veľmi radi, práca pri včielkach nás udržiava zdravých, fit a v dobrej nálade 🙂 Medzi tým sme neodolali odskočiť si do letných táborov alebo k deťom z detského domova.
Keď nadišla jeseň a pokazilo sa počasie, včielky sme pripravii na zimu a presunuli sa do teplejšieho interiéru.
Už po štvrtý krát sme spolupracovali s Botanickou záhradou v Košiciach pri organizácii každoročnej výstavy “Včelárstvo”. 68 skupín žiakov základných škôl sme zasvätili do tajomného života včiel a práce včelára. Ochutnali rôzne druhy lokálnych medov a nabrali novú energiu na učenie. Získali pútavé informácie o histórii a spracovaní včelieho vosku, výrobe sviečok a sami si vyrobili ozdoby na vianočný stromček. Jedna zo škôl si aj adoptovala úlik a odniesli si zo sebou debničku sladkého medu. Ostatní návštevníci boli prekvapení z rozborov medov od podomových predajcov, trhovníkov a nákupných reťazcov, ktoré sami priniesli zo zvedavosti. Hlavne, keď ochutnali chuť toho pravého poctivého. Našli sme aj ,,medovicový med,, z melasy alebo ,,agátový,, z izoglukózy.
foto
Ešte musíme spomenúť pár pekných úspechov: 2. miesto v kategórii včelí vosk na výstave Agrokomplex v Nitre a vraj prísna komisia umelcov prijala 5 našich sviečok do registra ľudovo umeleckých výrobkov ÚĽUV. Na rádiu Regina alebo Slovenskom rozhlase ste mohli počuť poučné rozhovory s Michalom Šimkom o mede, vosku a iných včelích produktoch.24099834_10210993942829445_1949118128_n

Nebolo však všetko len pozitívne. Mali sme nemilé prekvapenie na novom stanovišti, kde nás jeden pekný deň čakali poprevracané úle s uhynutými matkami.

Občas naše e-maily skončia v spame a adoptívny rodičia včielok nedostali svoje fotky a informácie. Kuriéri rozbili a stratili pár zásielok medu. Trvá nám občas trochu dlhšie, kým splníme vštky svoje povinnosti, keďže sme stále v jednom kole. Dá to práce a papierovačiek, kým získame financie na stavbu novej včelnice (vzdelávacieho centra).
Teraz fičí naplno predvianočná sezóna. Čakajú nás vianočné tvorivé dilne, workšopy, trhy a jarmoky a tábory počas vianočných prázdnin. Adoptívny rodičia včielok sa môžu tešiť na malý darček 🙂 Ak by ste nás chceli stretnúť osobne, budme sa pohybovať na trase: vianočné trhy v Brezne, v Trebišove, SNV, Prešov, Košice-Nad Jazerom a Ružomberok. Snáď v Januári si dáme trošku prázdniny 😉
Určite sa nebudeme ani v novom roku nudiť. Je čo zlepšovať a kam sa posunúť. Držte nám palce.

Napíšte mi

+421 944 420 009
Bratislava - mestská časť Rača, 831 06 Karpatské námestie 10A
adam@adoptujul.sk

Zapojte sa do diskusie