Tomáš Rybár - včelár zo Spiša - Adoptuj úľ
Tomáš Rybár – včelár zo Spiša

Kedysi sa včelárstvo dedilo z pokolenia na pokolenie, kedy si svoje skúsenosti odovzdávali otec synovi a ten svojim deťom. Môj začiatok včelárenia sa však začal trochu inak.

Bola to láska nielen k prírode a zvedavosť, ktoré ma priviedli k tomuto krásnemu koníčku. Na začiatku som chodil pomáhať staršiemu pánovi pri vytáčaní medu a vtedy ma nadchlo jeho láskyplné rozprávanie o včelách , ich živote a práce včelára,“

2

Mojou najväčšou túžbou bolo vidieť včeliu kráľovnú, keďže tento sen sa mi vtedy nesplnil, utkvela vo mne predstava aby som začal včeláriť a dozvedel sa viac. Keďže v tom čase ešte študoval na strednej škole, začal sa venovať literatúre zaoberajúcej sa chovom včiel.

Po ukončení štúdia na SOS pod Bánošom v odbore včelár a absolvovaní kurzov som si zaobstaral prvé úle a začal včeláriť. Začiatky boli veľmi ťažké. Preto mi v mojich začiatkoch veľmi pomáhal a do dnes stále pomáha priateľ včelár ktorý mi venoval veľa vedomosti a skúsenosti . Aj vďaka takýmto ľuďom s dobrým srdcom sa môže naďalej zachovávať tradícia včelárenia. Medzi tým som spoznal moju priateľku a dnes už plánujeme spoločnú včeliu farmu. Dnes máme už 35 rodín a plánujeme tento počet navyšovať. Som rád, že som si svoj malý sen týmto splnil, a že ma tento koníček baví stále viac a viac. Mojou veľkou podporov je aj moja rodina ktorá ma podporuje.

photo 2 small

Najviac ma motivuje a baví objavovanie nepoznaného. Ako sa hovorí „človek sa učí celý život“, tak aj v tomto obore je toho ešte veľa neprebádaného, nepoznaného a nevyskúšaného, čo treba objaviť a to je pre mňa asi to najzaujímavejšie . Fascinuje ma život včiel, ich sociálna súdržnosť a naviazanosť na seba, starostlivosť o kráľovnú ako aj pracovitosť včelích robotníc.

Včelárenie je koníček, ktorý nás napĺňa a rád by sme sa tým v budúcnosti aj živil na profesionálnej úrovni. Spolu s rodinkou sa budeme snažiť vybudovať aj včeliu farmu. Momentálne sa snažíme venovať sa deťom a vysvetliť im, ako sú včielky pre náš život dôležité. Oslovujeme školy robíme prednášky zo života včiel. Tento rok sa prvý krát zapojíme aj do projektu medové raňajky pre deti v materských škôlkach.

Tomáš Rybár

Naša včelnica sa nachádza na Strednom Spiši, v Hornádskej kotline v nadmorskej výške 450m.n.m. V okolí včelnice nemáme žiadne polia. Z jari včely lietajú na ovocné stromy ktoré sú v blízkosti, ďalej naše včielky využívajú hlavne znášku z líp a lesné medovicové znášky zo smrekových a jedľových lesov.

V blízkej budúcnosti plánujeme zriadiť ešte jednu včelnicu priamo v Tatrách. Na tejto včelnici by sme chceli ľudí oboznámiť aj s apiterapiou. Vybudovať včelí domček a dať do povedomia čo všetko včielky dokážu pre ľudské zdravie.

Napíšte mi

+421 944 420 009
Bratislava - mestská časť Rača, 831 06 Karpatské námestie 10A
adam@adoptujul.sk

Zapojte sa do diskusie