Tomáš Petro - mladý včelár z východu - Adoptuj úľ

Volám sa Tomáš a narodil som sa v Revúcej. Momentálne bývam v Obišovciach.  Aktuálne študujem na Evanjelickom gymnáziu Jána Amosa Komenského  v Košiciach. Popri škole sa venujem viacerým aktivitám a jednou z nich je práve včelárenie.

Na začiatok musím povedať, že ako malý  som včely neznášal.  Pamätám si na jeden moment, keď ma počas letných prázdnin uštipla včela do nohy. Noha mi napuchla až tak, že som v ten deň mohol nosiť už iba otcove topánky (veľkosť 45). Na druhý deň sa však stalo to isté, až na to, že som schytal žihadlo do druhej nohy tak, že som ich mal zase obe rovnako veľké.

Zdroj: Tomáš Petro

Zdroj: Tomáš Petro

Ku včelárstvu som sa dostal vďaka 2 známym, s ktorými spievam v spevokole. Počas prestávok mi veľa rozprávali o včelárení a nabádali ma k tomu, aby som to skúsil.  Asi pol roka som to zvažoval. Začiatkom roka som si prezeral včelársky rok na internete, skúmal, koľko času včelárenie zaberie. Predtým, ako som sa pustil do včelárenia, som párkrát bol u oboch včelárov na výpomoc. Mnohé mi povysvetľovali a naučili ma základné veci.

V máji som dostal roje a mal som prvú kontrolu už svojich včelstiev. Tá skončila katastrofálne –  s asi 10 žihadlami, ktoré som dostal aj napriek tomu, že som mal montérky a hrubšie ponožky. Vtedy som prvýkrát zapochyboval, či zohnať si včely bol dobrý nápad.  😀  Z chýb, ktoré som v teň deň urobil, som sa poučil.

Zdroj: Tomáš Petro

Zdroj: Tomáš Petro

Nikdy neviete, čo vás bude čakať v úli, keď ho otvoríte, a presne to je na včelárstve  najzaujímavejšie. Samozrejme aj to, ako vám včelstvá rastú pred očami. Chov oddelkov, ktoré sa z dvoch rámikov dostanú v priebehu pár mesiacov na dvadsať, alebo aj chov matiek.

Aktuálne včelárim už tretí rok, mám 8 včelstiev v starších úľoch, ktoré som dostal spolu s rojmi. Každý rok včelnicu spolu z otcom a dedom renovujeme a zväčšujeme. Kvôli ochrane úľov sme na začiatku urobili domec, do ktorého sa ich zmestí  4-5. Minulý rok sme prerobili časť stodoly, do ktorej sa vojde ďalších 12 úľov. V zime sme tam premiestnili všetky včelstvá, aby boli pokope a bližšie k domu.  Sú tam lepšie chránené pred poveternostnými vplyvmi.

Včelstvá mám u starých rodičov, takže k nim dochádzam 25 kilometrov. Dedina je vzdialená 17 km od Košíc. Mám tam dobré podmienky a priestory pre chov včelstiev. Začiatkom sezóny tam kvitne lieska, ktorá poskytuje dostatok peľu. Neskôr kvitne vŕba, ktorá včelstvám slúži väčšinou na podnecovanie.  Včely sú prakticky v záhrade, preto nemajú ďaleko na jablone, marhule, broskyne, slivky atď. Začiatkom mája začína kvitnúť repka.

Zdroj: Tomáš Petro

Zdroj: Tomáš Petro

Neskôr prichádzajú maliny, černice, ktorých je v dedine a na rúbaniskách požehnane. Ďateliny je po záhradách taktiež dosť, ako aj mnoho ďalších kvetov, ktoré si ľudia pestujú v záhradkách a v skalkách. Sezónu ukončuje slnečnica a zlatobyľ, ktorý sa už nevytáča. V dobrých rokoch tu je aj lipa, medovica z duba a ihličnatých stromov.

Čo sa týka plánov na tento rok, svoju včelnicu chcem rozšíriť maximálne na 12-15 včelstiev, pretože potrebujem dokončiť školu. Pomaly dopĺňam vybavenie medárne, väčšinu vecí si vyrábame sami. Práve pracujeme na nerezovom zvratnom medomete a nových úľoch pre mladé včelie rodiny.

Napíšte mi

+421 944 420 009
Bratislava - mestská časť Rača, 831 06 Karpatské námestie 10A
adam@adoptujul.sk

Zapojte sa do diskusie