Gabriel - včelár z Drnavi - Adoptuj úľ
Gabriel – včelár z Drnavi

Láska k prírode a k zdravšiemu životu nás priviedla k rozhodnutiu opustiť mesto a presťahovať sa do manželovej rodnej dediny, kde sme si kúpili domček. Drnava sa nachádza pri Národnom parku Slovenský kras v horskom pásme Slovenský kras.

Samozrejme hneď sme sa pustili do oživenia celej záhrady. Ovocné stromčeky, jahody, maliny, ríbezle, egreše, černice, bylinky, zelenina …. jednoducho sme si užívali nie len prácu na záhrade ale tešili sme sa aj na zdravé plody našej práce. Žiaľ želaný efekt sa nedostavil, trvalo nám takmer tri roky kým sme si uvedomili, že včelu sme nestretli v našej záhrade ani omylom.

20170424_131229

Ako sme stáli s manželom uprostred letnej záhrady, vynorila sa mi zrazu spomienka z detstva na rozkvitnutú hrušku mojej starej mami. Sedávali sme pod ňou ako deti na bielej lavičke a hrávali sa tam. Vtedy mi prišlo úplne prirodzené, že na jar celý strom ožil a „bzučal“ od pracujúcich včiel, v lete zase padali zo stromu tie najsladšie hrušky na svete ……..

Po tomto zásadnom zistení sme zimu využili na oživenie si vedomostí a poznatkov zo včelárenia, najmä manžel ako chlapec aktívne pomáhal starému otcovi so včelárením, takže úplne neznáma to pre nás nebola. Hneď ako to bolo možné sme priviezli prvé dva úle aj so včelími rodinkami. A potom to prišlo, tá pokojná energia ktorá sa zrazu rozletela, naplnila životom nie len náš malý raj ale aj širšie okolie. Dostali sme obrovský dar, a to primárne nie ako sladučký med ale aj ako nádhernú voňajúcu úrodu. V lete to bolo v podobe krásnych sladkých bobuľovitých ovocí a na jeseň zase červenými jabĺčkami obsypanými stromami. Po takýchto pozitívnych skúsenostiach je náš cieľ jasný, rozširovať tak osožné včelstvo aj kvôli prírode.

photo

Po roku včelárenia sme sa rozrástli do počtov úľov a získali sme obrovskú rodinnú vášeň, kde nosným členom je manžel a my baby sme hlavné pomocníčky. Máme to obrovské šťastie, že naše úle sú na súčasnú dobu postavené v čistom prostredí, kde sa cielená agrárna a dokonca ani priemyselná činnosť nevyvíja. Včely sa nedostanú k monokultúram a tým pádom nemáme jednodruhový med, no na druhej strane vieme, že naše malé poklady žijú v zdravšom prostredí bez možnosti stretu s chemicky ošetrovanými plodinami.

20170424_131253

Budeme veľmi vďačný za podporu našich úľov a veľmi radi vás privítame aj na návšteve, aby ste sa mohli potešiť nielen našim medom ale aj krásnym a pokojným prostredím, ktoré aj vďaka vám bude nie len vidieť a cítiť ale aj príjemne bzučať.

Gabriel, Sonya a dorastajúca včelárka Rebeka

 

Adoptuj

Napíšte mi

+421 944 420 009
Bratislava - mestská časť Rača, 831 06 Karpatské námestie 10A
adam@adoptujul.sk

Zapojte sa do diskusie