Náš príbeh - Adoptuj úľ
Ako to začalo
Ešte skôr než začal Adoptuj úľ existovať, bolo to len o tom, že som chcel rodičom pomôcť z 12 úľov vybudovať včelnicu na 20 úľov. Počas toho obdobia som akurát študoval na včelárskej SOŠ pod Bánošom a ak som niečo stále od kolegov včelárov počúval tak to bolo:
  • štát nám znovu nič neprispel
  • niekto nám ukradol/podpálil úle
  • sezóna bola pre včely veľmi zlá
Chcelo to niečo nové
Začal som premýšľať, či viem pomôcť aj iným včelárom po Slovensku tak ako som pomohol rodičom. Chcel som vyriešiť nedostatok financií pre mojich kolegov, nedostatok opeľovačov pre prírodu ako aj problém neatraktívnosti včelárskeho remesla pre mladých ľudí. Do projektu sa medzi prvými pripojil včelár Peter Ostrožlík, neskôr sa postupne pripájali ďalší. Odozva ľudí na Adoptuj úľ bola (a stále je) úžasná a mne začalo dochádzať, že to už nemôže byť len o adopciách.
Kvalita vs kvantita
Zostavil som náročné podmienky pre prijatie nového včelára – obsahujúce nie len podmienku včelárenia v čistom prostredí – ale aj ochotu robiť prednášky na školách/škôlkach, zaúčanie mladých ľudí a samozrejme ochota zaučiť do včelárstva samotného adopcu.
Medzi mojimi cieľmi s týmto projektom je naučiť ľudí, ako chutí skutočný med, aké dôležité sú pre nás včely, ako aj prezentácia remesla mladým. Na nich sa od začiatku tohto roka viac sústredíme. Priemerný vek včelárov na Slovensku je 60 rokov a to vnímame ako veľký problém do budúcna. Naši včelári preto aktívne pracujú s deťmi z lokálnych škôl, snažíme sa priblížiť a atraktívne odprezentovať toto remeslo mladej generácií a podpora pre Adoptuj úľ je alokovaná aj na takéto aktivity.
Stále sa snažíme na projekte pracovať, vylepšovať ho a prinášať viac ľuďom, prírode aj včelárom. Ak máte nejaké nápady na vylepšenie, budem rád ak mi napíšete priamo (kontakt na spodku stránky)
Adam Gandžala
Adam Gandžala
Zakladateľ

Napíšte mi

+421 944 420 009
Bratislava - mestská časť Rača, 831 06 Karpatské námestie 10A
adam@adoptujul.sk

Zapojte sa do diskusie