Marián Klimek - včelár zo Žirian - Adoptuj úľ
Marián Klimek – včelár zo Žirian

Zaoberám sa včelárstvom siedmy rok a snažím sa do svojho okolia vniesť prírodné a prirodzené produkty, ktoré liečia, či potešia.

Včely ma začali fascinovať počas štúdia lesníctva – ich schopnosť prečkať zimu v bútľavých stromoch, vyrojiť sa a ešte aj priniesť si zásoby medu. Pri horárskej robote sa človek stretne so všeličím, dokonca som sa snažil udomácniť si divé včely, ktoré zostali v kmeni po strome, ktorý musel drevorubač vypíliť. Lezenie na strom a chytanie roja do vreca je tiež zaujímavým zážitkom.

P1050599

Autor: Marián Klimek

“Keď som začal chovať včely, na moje počudovanie som bol jediným včelárom v obci Žirany. Bol som veľmi hrdý na to, že moje včely opeľujú ovocné stromy vo všetkých záhradách.”

Stále je pre mňa zaujímavá táto oblasť pre jej rozmanitosť. Nachádzajú sa tu borovicové lesy, ktoré môžu poskytnúť medovicu, množstvo agátu bieleho, čerešní, rozľahlé lúky, vresoviská. Na poľnohospodárskej pôde pestuje Vysokoškolský poľnohospodársky podnik SPU rôzne netradičné plodiny ako je pohánka, horčica, facélia, tekvica.

Raritou v tejto oblasti sú porasty gaštanu jedlého, z ktorých včielky nanosia hodnotný a vzácny gaštanový nektár. Všetky tieto zdroje ´´včelej paše´´ sa nachádzajú v dolete mojich včelstiev a tak produkujem paletu druhov medu. Získavam tiež skúsenosti pri výrobe propolisovej tinktúry, výrobkov z včelieho vosku, medoviny.

P10505992

Autor: Marián Klimek

Včela medonosná je úžasný živočích podukujúci veľa prospešných produktov pre človeka, taktiež svojou opeľovacou činnosťou zvyšuje plodnosť viacerých plodín. Dokonca aj bolestivé bodnutie žihadlom je liečivé…

Veľmi rád sa prejdem s priaznivcami včiel po mojej včelnici a poukážem na zázraky, ktoré sa dejú v úli.

Napíšte mi

+421 944 420 009
Bratislava - mestská časť Rača, 831 06 Karpatské námestie 10A
adam@adoptujul.sk

Zapojte sa do diskusie