Koľko naozaj stojí nový úľ - Adoptuj úľ

Mnohí z Vás pri adopcií úľa isto rozmýšľate, koľko taký úľ môže stáť, keďže taká adopcia – vďaka ktorej vždy vznikne nový úľ – je v hodnote 169€. Možno Vás to prekvapí, ale suma za úľ sa reálne pohybuje (február 2018) okolo 185 € bez včiel a 275 € so včelami. 

,,To až toľko?“ Áno, a to je ten najlacnejší  variant. ,,Ale ja som videl kdesi reklamu a tam bolo, že komplet úľ za 60 €.“ Verte mi, tiež by som si prial aby to tak bolo. Poďme ale pekne po poriadku.

Úľov dnes existuje vo svete nepreberné množstvo, a aj na Slovensku ich máme neúrekom. Líšia sa rámikovou mierou, veľkosťou, konštrukciou, materiálmi atď. 

Zdroj: Matúš Šurin , Včelia Alchýmia

My aktuálne včelárime prevažne v úľoch typu ,,B“, čiže slovenské ,,B-ečko“. Je to najrozšírenejší a najčastejšie používaný úľ na Slovensku. Konkrétne máme uteplené úle, uteplené ani nie kvôli zimám, ale skôr kvôli silným letným horúčavám, ktoré nás posledné roky trápia. Zároveň ho je jednoduchšie skonštruovať (nemusíte mať až celkom profi náradie atď.). Bližšie o našom včelárení v inom článku. Poďme si teraz rozobrať cenu do podrobna.

Úľ sa skladá z 3 hlavných častí – úľové dno, niekoľko nádstavkov a strieška.

Len samotné kvalitné dno stojí cca 20 € hore, s peľochytom cca 30 €. A dno potrebujete kvalitné, a to nielen z toho dôvodu, že odíde ako prvé.

celozasieťované dno 2 veľké nádstavky malý nádstavok oplechovaná strieška
20 € 2 * 16 € 15 € 10 €

Poviete si super, veď 77 € nie je až tak veľa. No ani zďaleka sme neskončili. Strieška je neuteplená, ani jeden z nádstavkov nemá očko + potrebujete ho zvonku natrieť 3x.

Zdroj: Matúš Šurin , @Včelia Alchýmia

Do úľa potrebujete 30 ks rámikov. Ako sa taký rámik skladá, si môžete pozrieť v článku čoskoro. Na samotný rámik potrebujete nielen rámikové prírezy, ale aj klince, zdierky, drôt a prípadne lepidlo. Do každého rámika ide medzistienka.

náter úľa rámikové prírezy medzistienky očko
cca 7 € 0,5 € * 30 cca 22 € 1 €

A už sme pri 122 €. Stále sme neskončili.

materská mriežka podmetová podložka stropná fólia priedušná uteplivka
3 € 1,5 € 1,5 € 2 x 35 €

Skočili sme na 137 €. Priedušná uteplivka môže byť aj zo starého zachovalého koberca, no nie každý má takú možnosť a nie každému sa to páči. Stropné fólie máme my osobne 2, jednu plnú a jednu s dierou pre jednoduché kŕmenie.

Koniec? Ani zďaleka. Ešte kŕmidlo cca za 10 €.

Existuje viacero druhov, asi najlepšie je stropné, potom tu máme Jakubovské, kŕmenie cez 3,5 l fľaše atď. K 3,5 l fľašiam, ktoré zoženiee ,,hocikde“, ešte treba  presakovacie viečka (16 otvorové, 80 a plné) + podložku = cca 3 €. My používame práve tieto fľaše, ale plánujeme prejsť na stropné kŕmidlá (cca 10 € ks), ktoré aj odporúčam. Neustále behať a narábať s tou kopou skla a to skladovanie nie je veru top. Nehovoriac o chýbajúcej možnosti dodať vodu v jari.

Nezapočítali sme uteplenie striešky, klince, zdierky, drôt a prípadne lepidlo k rámikovým prírezom. Najoptimálnejšie je použiť nerezový drôt a to tiež niečo stojí. Dajme tomu, že to vyjde 3 €, nech máme pekné číslo.

150 € za úľ. Už koniec, nie? Nie.

Z bežnej praxe zistíte, že potrebujete plemenáč. Čo to je? Maličký úlik, v ktorom sa odchováva nové včelstvo (nová včelia rodina). ,,Ja ju ale nechcem…“. Totižto veľmi na výber nie je. Odloženec sa robí v rámci protirojových opatrení pri tzv. pustení žilou, jednoducho, ak nechcete, aby sa vám vyrojili, potrebujete spraviť odloženca (odobrať prebytočné včely).

,,Čože, ďalší úlik?“ No áno, patrí to proste k tomu, či sa vám to páči alebo nie, potrebujete ho. Môžeme ho nahradiť normálnym úľom, ale tá cena je potom inde (dno, jeden nástavok + strieška). Počet odložencov sa robí približne v počte jednej ½ všetkých produkčných včelstiev až v počte všetkých produkčných včelstiev. Kebyže máte 10 produkčných včelstiev, tak urobíte 5 až 10 odložencov. Produkčné včelstvo je veľké dospelé včelstvo, z ktorého máme už v daný rok úžitok. Odložence potrebujete v praxi aj z ďalších dôvodov, napr. ak vypadne matka v produkčnom včelstve, či to včelstvo zoslabne – priložíte odloženca.

Takže my si započítajme iba ½ z ceny plemenáča. Budeme predpokladať, že 1 plemenáč bude slúžiť pre 2 včelstvá (,,úle“). Potrebujeme schopný plemenáč, kde bude riešené aj kŕmenie = cca 35 €. Ale aj tam treba rámiky + medzistienky (cca 7 €).

Zdroj: Matúš Šurin, Včelia alchýmia

Ďalšia vec, ktorú potrebujeme tiež v priemere 1 ks na 2 včelstvá je medzidno na preleták vo vlastnom úli ako protirojový zásah. Existuje možnosť skombinovať ho s výklzom (na medobranie), ktorý je ideálne mať na každé produkčné včelstvo (ak ho teda chceme používať, nie je to nutnosť). Cena samostatného medzidna je pri výrobe skoro totožná ako v kombinácii s výklzom. Ak ho hľadáte niekde u výrobcu, nájdete pravdepodobne tiež totožnú cenu.

Kam s tým úľom? V obývačke asi nebude, na holej zemi tiež nesmie ostať. Potrebujete stojan a ten sa vám nevykúzli ani úľ neostane levitovať vo vzduchu. Začať môžeme od kovových profi stojanov, cez ,,samovýrobu“ (viď. naše stojany) cez jednoduché riešenia ako betónová tvárnica a drevené hranoly. Drevo dlho nevydrží a tá labilnosť…  Ostaňme už len pri tom najlacnejšom – tvárnice a nejaké drevo, ktoré tiež musíte natrieť. Len jedna tvárnica stojí 1 €. Pri stojane na 3 úle, vyjde na 1 úľ cca 4 €.

plemenáč + rám. medzidno s výklzom stojan
42 € / 2 10 € 4 €

Finále 185 €. 

Moment, ale kde sú včely? 

No ak si neodchováte odloženca (čo sú ďalšie náklady), tak ho musíte kúpiť. Pre začínajúceho včelára je to samozrejmosť. Bližšie info v článku. (odkaz na článok)

75 € odloženec (ak si ho teda nezoženiete lacnejšie)

Koniec? Z odloženca bude produkčné včelstvo až na ďalší rok. Medzitým ho musíte kŕmiť, aby zosinel a zazimovať – čiže zakŕmiť na zimu a liečiť. Psia povinnosť včelára, ak chce niečo mať, nehovoriac o XY ďalších vecí. Ideme od 15 € hore.

Takže suma – sumár um 275 € za komplet úľ so včelami.

Pozor, to nie je nijako extra vypiplaný úľ. Uteplenie je len 2 cm polystyrénom, ak by sme chceli konopné uteplenie (priedušnejšie, prírodnejšie, mravce ho nechcú),  tak cena ide rapídne hore – aspoň o 15 €. Materskú mriežku máme len plastovú (tú normálnu, bez ostrých hrán – čiže nevyrazená, ktorá poškodzuje včely), nie nebodaj kovovú a bez osadenia v ráme. A dalo by sa pokračovať. Veci, ktoré som uviedol, sú zo spodných cenových kategórii.

Zdroj: Matúš Šurin , Včelia alchýmia

Niekto si povie: ,,Mám kamaráta stolára, poznám jedného stolára, poznám stolára z ,,Hornej Dolnej“ … ten to spraví lacnejšie“. Tak to držím palce! Kto si nevyskúšal výrobu úľa, tomu ťažko vysvetľovať. Je to hromada operácií, hromada práce a koniec koncov aj materiál niečo stojí. Zadarmo ani sliepka nehrabe. Aj toho kamaráta dopálite už len s pár úľmi, o to viac, ak s výrobou úľa nemá skúsenosť. (Ak má PROFI vybavenie a vyrába úle, je to o niečom inom. ) O kvalite ani nehovoriac.

Áno, nájdete inzeráty, kde ponúkajú úle (bez malého nádstavku) za 50 či dokonca 45 €. Super? Možno, ale skôr ako ruská ruleta, pokiaľ nemáte niekoho, kto sa zaň zaručí. Na čo môžete potom naraziť?

  • nedodržanie presných rozmerov

Vravíte si, pár mm hore-dole, je tam toho. Drevo však pracuje, naťahá vlhkosť a zrazu od seba nádstavky neoddelíte. Alebo dôjde k tomu, že sa vám objaví medzera tam, kde by byť nemala. Nedodržaná včelia medzera medzi nádstavkami, medzi rámikmi, padajúce rámiky v nádstavkoch atď.

  • časti úľa nepasujú na tie od iného výrobcu

Stáva sa, výrobcovia často prispôsobujú rozmery sebe ,,pár mm hore-dole“

  • pri uteplených (palubkových) úľoch často odpadávajú samotné palubky
  • pri tenkostenných použitie nevysušeného dreva – začne sa krútiť a máte po úľoch
  • inak nekvalitné drevo či materiál všeobecne
  • nádstavky sa rýchlo ,,rozkolíšu“, chýba výstuž na rohoch
  • na dno je použité biedne sito, ktoré nemá rovnomerné očká a začne prepúšťať včely či hrdzavieť
  • a ďalšie veci

,,Pozriem a uvidím, či za to tie úle stoja.“ Ak nie ste odborník, asi toho veľa neuvidíte. Zistíte to až po roku či dvoch počas užívania.

,,Vezmem si úle od rôznych výrobcov a potom uvidím.“ Fajn nápad, dajte mi prosím vedieť, ako to dopadlo, ktorý sa oplatí. Len stáva sa to, čo som už spomenul, že časti úľa nepasujú na tie od iného výrobcu. Čo potom? Verte, zažité, nadávať budete dovtedy, dokiaľ ich budete mať.

,,Nekupovať teda to absolútne najlacnejšie?“ Ťažko povedať, ale to asi bude riešenie. Natrafiť môžete aj na dobrú kvalitu, ale najskôr vtedy, ak dotyčný začína a chce preraziť.

„Chcem ušetriť, niektoré veci zo spomenutého nepotrebujem.“ To nie je ani zďaleka všetko, čo budete potrebovať a tiež nie všetko, čo sa u nás (na SVK) či vo svete používa.

Zdroj: Matúš Šurin, @včeliaalchýmia

Predstavte si, že máte denno-denne uvariť obed pre 10 ľudí, ideálne vždy iný. K dispozícii dostanete jeden malý hrniec, lyžicu a ohnisko. A makajte. Dá sa to? Možno, ale … príjemné a rýchle to nebude nehovoriac o výsledku.

Dá sa ušetriť? Dá, napríklad ako uteplívku použijete starý zachovaný koberec či nájdete inú fintu. Úle si môžete robiť aj sami, ale ak nemáte dobré náradie (len ,,jednoduché“ stojí dosť, zistíte, že chýba to a to a hento …), buď to nepôjde alebo pôjde, len v pochybnej kvalite, či tak pomaly, že si to do budúcna rozmyslíte.

,,Kúpim už používané úle.“ To je ďalšia ruská ruleta. Ak nemáte záruku, že včely boli zdravé (nemusel o tom vedieť ani majiteľ, ak sa dobre nezaujímal), môžete si priniesť hromadu chorôb. Najhoršou je asi mor včelieho plodu. Po roku či nebodaj dvoch, troch to zrazu vybuchne a čo potom?

,,Dá sa včeláriť aj ináč?“ Dá, v prírodnom včelárení cez medné kravy, warré úle a  japončíky. ,,Ušetrím?“ V celkovom merítku jednoznačne áno, ale na úkor výnosov (ak nie ste v ideálnej oblasti s bohatými znáškami), no v pohľade na cenu úľa ani veľmi nie. V oblastiach, kde nie sú dobré znášky z nich ani veľký úžitok (skôr žiadny, okrem potešenia ☺ z chovu a vzdelávaní sa), nečakajte. O rojení ani nehovoriac, tam to ide trocha ťažšie zastaviť. V rámci prírodného včelárenia je rojenie dokonca očakávané a vítané. To je už ale iná téma.

Bavíme sa tu stále o peniazoch. O tom včelárenie NIE je. Každého ale poteší, ak dostane od včiel nejaký med či iný produkt. Niet takej radosti ako z vlastného medu. ;) A ak sa niečo drobné predá, aby to znížilo tie obrovské náklady (veď vidíte sami), je to vítané. Nie ale každý si môže dovoliť donekonečna dotovať svoj koníček. :/

A posledná vec, na včelách sa NEDÁ zbohatnúť. Možno to šlo pred 20 – 30 rokmi, aj to v malom,  ale nie dnes (to je na dlhšie vysvetlenie). Ak ste o takom počuli, je to fáma. Dá sa z toho teoreticky pekne vyžiť, ale musí to byť skutočný odborník pri neskutočnej drine a šťastí.  Na Slovensku ich spočítate možno na dvoch rukách. Alebo je to špekulant, a tých sa nájde, bohužiaľ, všade dosť.

Zdroj: Matúš Šurin , @Včelia Alchýmia

Ak začínate, nemajte veľké oči. Pravidelne vídavať hromadu inzerátov, kde rozpredávajú vybavenie včelári, ktorí sotva začali. Na včelách sa nedá zbohatnúť. A je nutné počítať s vysokými nákladmi.

Máte k článku nejaké otázky? Napíšte mi ich na moju Facebook stránku: Včelia alchýmia

Matúš Šurin
Matúš Šurin
Včelár, pedagóg, apiterapeut, zakladateľ Facebook stránky Včelia alchýmia

Napíšte mi

+421 944 420 009
Bratislava - mestská časť Rača, 831 06 Karpatské námestie 10A
adam@adoptujul.sk

Zapojte sa do diskusie