Časté otázky

 • Plánujete zapojiť včelárov aj z okolia mesta XY?

  Áno plánujeme zapojiť do projektu čo najviac včelárov na Slovensku. O tom, že sa niekto pridal dáme vždy vedieť na našej Facebook stránke https://www.facebook.com/AdoptujUl/

 • Kedy sa bude dať adoptovať aj v okrese/meste XYZ?

  Hneď ako sa k nám pridá včelár aj z danej lokality. O tom, že sa k nám pridal dáme určite vedieť na našej Facebook stránke https://www.facebook.com/AdoptujUl/

 • O čo ide v tomto projekte?

  Včelárom každoročne vláda prispieva menej a menej na ich činnosť – ktorá je často stratová pre počasie, alebo samotný úhyn včiel z rôznych dôvodov (pesticídy, choroby, ...). Nie sme však jediná Európska krajina, kde je tento problém. Našou víziou je ľuďom pripomenúť, prečo je to včelárstvo tak nevyhnutnou súčasťou krajiny a vytvoriť vďaka Vám také množstvo nových úľov, že aj ostatné krajiny Európy sa inšpirujú - prestanú čakať a začnú konať.

 • Na čo sú peniaze využité?

  Včelár si za ne zadováži nové zdravé včelstvo s matkou. Ďalej sú za ne uhradené náklady na chov, ale aj med, ktorý vám samotný včelár zašle. Ďalej to pokryje náklady poháre, bedničky, poštovné a udržanie projektu v chode.

 • Ak si adoptujem mimo včelárskej sezóny, ako to funguje?

  V prvom rade ťa hneď odmeníme za tvoju podporu a dôveru a hneď ti príde 5 pohárov prémiového medu od včelára z Nízkych Tatier. Včelár si predobjedná rámiky so včelstvom a kráľovnú. Hneď ako príde jar, tak ti bude zasielané komplet info o vývine tvojho úľa, vrátane štatistík vplyvu tvojej pomoci životnému prostrediu a samozrejme fotodokumentácia tebou pomenovaného úľa, s ktorou sa budeš môcť pochváliť. Prvý med z tvojho úľa ide tebe.

 • Čo sa s mojim úľom stane po roku? Dá sa včelára podporovať nejako ďalej?

  Úľ je stále tvoj, je pomenovaný podľa teba a vždy, keď svojho včelára navštíviš osobne, tak ťa vezme k tvojmu úľu aj ťa pohostí medom z neho. Až kým neskončí jeho životnosť (2-3 roky) Dá sa včelára podporiť aj ďalej samozrejme, to je už ale na dohode medzi vami a včelárom. My sme tu od toho, aby sme Vás prakticky zoznámili, aby ste vyskúšali aký majú med a aké je to s nimi komunikovať

 • Koľko krát od včelára dostanem med keď si adoptujem úľ?

  Celkovo 2x. Prvý raz hneď po adopcií zo zásob včelára a druhý raz ti med pošle už priamo z tvojho úlika - to v závislosti od mesiaca v roku kedy adoptujete môže byť ešte koncom leta alebo až v priebehu ďalšieho leta.

 • Som včelár - ako sa môžem zapojiť?

  Kontaktujte ma prosím na adam@adoptujul.sk , napíšte mi prosím aj z akej lokality ste, ako dlho včelárite, prečo sa chcete zapojiť, aké sú vaše včelárske ciele.

 • Úľ zostáva u včelára alebo ho dovezú ku mne?

  Včelstvo ktoré vznikne vďaka Vám, zostáva u včelára. O včely sa treba aktívne starať preto to musí zostať v dosahu včelára.

 • Na akú dobu sa úľ adoptuje?

  Na jeden rok. Samozrejme tam sa dá potom dohodnúť so včelárom nejaký ročný správcovský poplatok na pokrytie nákladov za starostlivosť o úľ, výmenou za med tak aby to bolo výhodné pre obe strany. To je už ale na dohode medzi adopcom a včelárom.

 • Platí sa na dobierku?

  Platí sa prevodom vopred. Pár krát sme to spravili tak, že najprv sme poslali balíček medu a potom poslali info ľuďom na prevod. Nikdy sme od nich už potom nepočuli.

 • Rád by som adoptoval/a úľ u iného včelára, len nie je v ponuke pri objednávke. Prečo?

  Kapacity mnohých včelárov sme už zaplnili. Pre udržanie kvality se počet možných adoptovaných úľov obmedzili. Včelári kt. sú v ponuke pri zadávaní objednávky ešte môžu poskytnúť úľ na adopciu

 • Rád by som adoptoval úľ z môjho kraja, ale v ponuke taký včelár nie je. Plánujete zapojiť včelárov aj z nášho kraja?

  Áno. Stačí sledovať našu Facebook stránku kde o takýchto veciach vždy dáme vedieť www.facebook.com/AdoptujUl/

 • Ako veľmi podporím životné prostredie?

  V skratke - veľmi. „Moderná agrotechnika dokázala, že med nie je hlavným produktom včelárstva, lebo včely dávajú oveľa väčší úžitok opeľovaním poľnohospodárskych a lesných plodín. Tento úžitok je 9 ráz väčší nez hodnota medu, vosku a ostatných včelích produktov. Z toho vyplýva, že včely majú dôležitú úlohu pri zvyšovaní poľnohospodárskej výroby.“ (Toporčák,Chlebo)